Mini Tüp Bebek MerkeziEkibimizAnlaşmalı KurumlarUzmanına Sorunİletişim
Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
FİZYOLOJİK ICSI (Mikroenjeksiyon) nedir?

FİZYOLOJİK ICSI (Mikroenjeksiyon) nedir?


22.4.2010 15:32:40 Ziyaret Sayısı: 5554

Yumurtalarınız toplandıktan ve laboratuvara alındıktan sonra en doğal tedaviyi seçiyoruz. Çevresinde granüloza dediğimiz hücreler ile çevrili olan yumurtaları özel bir yöntemle bu hücrelerden uzaklaştırarak, ICSI (Mikroinjeksiyon) için hazırlıyoruz.

Daha sonra hastanın eşine ait spermleri hazırlayarak uygun zamanda FİZYOLOJİK ICSI uyguluyoruz. Normalde ICSI sırasında spermleri yavaşlatmak ve kolay manüple etmek için PVP (polivinilprolidon) denilen bir sentetik polimer kullanılmaktadır. PVP spermlerin kolayca yumurtanın içine verilmesini sağlar ancak yumurta tarafından metabolize edilemez ve hücre dışına atılamaz. Yumurtanın bir bölümünde parçalanmadan kalır. PVP özellikle yumurta kalitesi iyi olmayan hastalarda yumurta kalitesini daha da olumsuz etkiler. PVP’nin spermin özellikle kromatin yapısına ve DNA içeriğine zararlı etkileri gösterilmiştir. ICSI yapılırken kullanımı sonrası embriyoya etkileri hala araştırılmaktadır. PVP yerine kullanılabilecek maddelerin arayışları sürmektedir. Şu anda PVP kullanmadan ICSI yapabilmek iki şekilde mümkündür. Birincisi granüloza hücrelerinde de bulunan ve doğal bir madde olan hyaluronik asidin kullanılması, bir diğeri de her ikisinin de kullanılmamasıdır.  PVP‘nin kullanılmadığı bu ICSI yöntemini fizyolojik ICSI olarak adlandırılmaktadır.

Biz ‘Fizyolojik ICSI’ yi özellikle yumurta ve sperm kalitesinin iyi olmadığı hastalarda daha kaliteli embriyo geliştirmek amacı ile kullanmaktayız.